Futbol Antrenmanları

Altyapı eğitimini tamamlamış, 18 yaş ve sonrası futbolcular, oynadığı takımın bulunduğu kümeye göre yılda, 20 – 80 maç yapıyor. Farklı sayıda, farklı özelliklerde maç yapan sporcuların hazırlık antrenmanları, sayı bakımından, antrenman şiddeti bakımından da farklı oluyor doğal olarak. Bu hesaba göre, sağlıklı bir birinci lig futbolcusu, sezon öncesi ve sezon içi,  maç sayısının iki üç katı kadar antrenman yapabiliyor. Bu antrenmanların bir kısmı sezon öncesi forma girme, büyük bir bölümü de takım tekniği ve taktik antrenmanları oluşturuyor.

Çalıştırıcılar, sezon içi antrenmanlarda futbolcuların formlarını koruyabilmelerini sağlamak için antrenman şiddetini ayarlamak durumunda kalırlar. Ortalama, 7 -12 km. değişen tempolarla oynanan üst düzey futbol maçları için durum böyledir.

Altlarda durum çok farklı, İkinci ve üçüncü liglerde maçların temposu düşük, amatörlerde daha da düşüktür. Düşük tempoda oynanan futbol için de, yüksek tempoda ve çok sayıda antrenman yapmak düşünülemez. Bu durum, henüz profesyonel olmuş veya yakın zamanda profesyonel olmayı düşünen futbolcular için çok tatminkar değildir. Lig maçları ile başlayan puan derdi, çalıştırıcıların geleceğe, gelişmeye yönelik antrenmanlar yapmasına mani olur. Hatta takımın iddiasına göre antrenmanların temposu gittikçe düşebilir, antrenmanların sayısı da azalabilir.

Yaş guruplarında lig oynayan takımlar için de benzer durumlar olmakta, futbolcuyu geliştirebilecek antrenmanlar ihmal edilmektedir. Böyle durumlarda olan, gelişmek isteyen futbolcular için önerebileceğimiz uygulamalar var.. Önce bu duruma düşmemenin yolunu bulmak gerekir tabi. Futbola başlanılan dönemlerde, gelişme işi sadece maçlara bırakılmamalı, gereken  teknik ve fizik özelliklerin çok tekrarlarla oluşturulması gerekir. Eğer bunlar yapılamamışsa, hala daha iyi olunabileceğine dair kanaatler varsa, önce neyin geliştirilmesi gerektiğine doğru karar vermek, uygulamayı başlatmak, ara kontrollerle devam etmek ve sonuç almadan vazgeçmemek lazım. Çalışmalar belli zaman dilimlerine sıkıştırılmalı, başarı gözükmüyorsa yöntem değiştirilmelidir. Hangi futbol değerlerini, nasıl ve ne kadar çalıştırmak gerektiğine dair önerilerimiz olacak.

Futbol Antrenman

Futbol Antrenman

Futbol Antrenmanları

Futbol Antrenmanları

Futbolcu ve Antrenmanlar

Futbolcu ve Antrenmanlar

Gelen aramalar:

  • futbol antrenman
  • futbol
  • futbol antrenmanları
  • futbol antrenmanı
  • futbolda antrenMAN
Processing your request, Please wait....

Yorum

  1. bu site çok güzel

Trackbacks/Pingbacks

  1. Evde Egzersiz Yapmak - [...] göre, evde yapılabilecek bir antrenman programı hazırlayabiliriz. İki koltuk yastığı spor gereçlerimiz olsun. Yüzükoyun yatarak, [...]

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir