Yakın Dövüş Sporları

Yakın Dövüş Sporları

Dar Alan Provaları

İkili kapışma sporlarında (güreş, boks, eskrim gibi), rakibin beklemediği, istemediği zaman ve biçimde savunma ve ataklar puan sağlayabiliyor. Kısa sayılabilecek sürelerle galip veya yenilen belirlendiği için, aynı zamanda, dikkati yoğun sporlar diye de adlandırılabilir ikili kapışmalar. Geri düşünce yakalayıp, geçebilme, ileri geçince de yakalanmamaya çalışma, dikkat ve  gayretin biraz artmasına sebep olabiliyor. Yakın teknik kapasitedeki sporcular arasındaki karşılaşmalarda, Devamını oku “Yakın Dövüş Sporları” »

Processing your request, Please wait....

Basketbol Antrenmanları

Basketbol Antrenmanları

Basketbolcular İçin Güç Çalışmaları.

Basketbolda güç (sürat, kuvvet, direnme, akıcılık) çalışmaları yapmak zorunludur. Zira, yer kapma – kaplama, kaçma – yakalama, engelleme işleri dar alanda yapılıyor. Özellikle ağırlıklarla yapılan çalışmalar bu yazımızın konusu olacak.

Değişik bir tarifle başlayalım.. Aslında istenen fazladan kendi başına kuvvet değildir. Süratin en kısa sürede başlamasına, istenen ölçüde devam etmesine yarayacak, koşu ve sıçramaları istenen sertlikte, yükseklikte, akıcı yaptırabilecek özel bir kuvvete ihtiyaç var. Devamını oku “Basketbol Antrenmanları” »

Processing your request, Please wait....

Antrenman ve Sürat

Antrenman ve Sürat

Antrenman ile Sürat Geliştirilebilir mi?

Antrenmanla sürat geliştirilebilir. Bunu ölçerek kanıtlamak çok mümkün. Orta yaşlarda, sağlıklı, biraz spor yapma deneyimi olan biriyle denememizi yapalım. Kasları hazırlayıp, örneğin, 30 metrelik bir mesafeyi hızla koşup derecelendirelim. Bu işi 6 saniyede yapabildiğimizi varsayalım. Her gün gelip aynı yerde, aynı şartlarda bu 30m. koşuları yinelersek, bir süre sonra derecenin geliştiğini görebiliriz. Aktüel spor yapanlarda, sürati sağlayan gelişme Devamını oku “Antrenman ve Sürat” »

Gelen aramalar:

 • orta mesafe koşuları
 • koşular
 • sürat koşuları
 • orta mesafeli koşular
 • atletizm ile ilgili resimler
 • atletizm ile ilgili görseller
 • sürat koşusu
 • orta mesafe koşuları hakkında resim
 • sürat
 • atletizmle ilgili resimler
Processing your request, Please wait....

Türkiye – Hırvatistan Futbol Maçı

Türkiye – Hırvatistan Futbol Maçı

Bu ”5’e – 2” fena bir çalışma değil. Beş kişi, çapı on metre kadar bir dairenin çeperlerinde, ortadaki iki kişinin engeline rağmen, topu dolaştırıyor. Topu kaptıran bir nevi ebe olup, dairenin içine.. Hem top saklayabilme, hem aldatabilme, hem çabuk karar verebilme bakımından eğitici. Fazla gerginlik yapmıyor, hatta Devamını oku “Türkiye – Hırvatistan Futbol Maçı” »

Gelen aramalar:

 • türk futbolu
Processing your request, Please wait....

Kas Geliştirme

Becerebilen İçin Amuda Kalkıp Yürümek Bile Faydalı…

Amuda Kalkmak

Kas Geliştirmek

O şekilde yürüyüş, faydalı, böylesi zararlı, yokuşa çıkma, dik yokuştan inme gibi önermelere çok da itibar etmemek gerekiyor. Yürüyüşün düz yerde olanı kolay, hafif gidilen istikamete eğim varsa biraz daha kolaydır. Bu kolaylığın sebebi, yürüme işini sağlayan daha fazla miktarda kasın devrede olması, bir de, çalışan kasların bu yükleri taşımaya alışkın olmasıdır. Yokuş çıkma ve inmelerde, vücudun yükü pek bu işlere alışkın olmayan kaslara bindirildiğinden zorlanma oluyor. Ayrıca, çıkarken yer çekiminden, inerken de, denge sağlanamadığından yorucu olması normal. Abartmadan, önceleri çok yavaş, kasları alıştırarak farklı eğimlerde, farklı pozisyonlarda Devamını oku “Kas Geliştirme” »

Gelen aramalar:

 • sıçramak
Processing your request, Please wait....

Spor Yapmak

Spor Yapmak

Altın, Gümüş, Bakır Yıllar…

Sporcu adayı olan çocuklar, işin başında henüz profesyonellik düşünmedikleri için rahattırlar. Anne – babalar da çok kaygılıdır diyemeyiz. Çocukları en azından daha sağlıklı olmaya aday ve birçok kötü alışkanlıkların da baştan önüne geçilebiliyor böylece. Altın yıllardır bu yıllar. Bireysel spor yapılıyorsa, yarışma işi de başlamışsa, ”kazanabilme” ye ortak birileri ile karşılaşılıyor. Hep kazanamayınca, çok kazanamayınca sıkıntılı bir dönem Devamını oku “Spor Yapmak” »

Processing your request, Please wait....