Basketbol Antrenmanları

Basketbol Antrenmanları

Basketbolcular İçin Güç Çalışmaları.

Basketbolda güç (sürat, kuvvet, direnme, akıcılık) çalışmaları yapmak zorunludur. Zira, yer kapma – kaplama, kaçma – yakalama, engelleme işleri dar alanda yapılıyor. Özellikle ağırlıklarla yapılan çalışmalar bu yazımızın konusu olacak.

Değişik bir tarifle başlayalım.. Aslında istenen fazladan kendi başına kuvvet değildir. Süratin en kısa sürede başlamasına, istenen ölçüde devam etmesine yarayacak, koşu ve sıçramaları istenen sertlikte, yükseklikte, akıcı yaptırabilecek özel bir kuvvete ihtiyaç var. Devamını oku “Basketbol Antrenmanları” »

Processing your request, Please wait....

Kas Geliştirme

Becerebilen İçin Amuda Kalkıp Yürümek Bile Faydalı…

Amuda Kalkmak

Kas Geliştirmek

O şekilde yürüyüş, faydalı, böylesi zararlı, yokuşa çıkma, dik yokuştan inme gibi önermelere çok da itibar etmemek gerekiyor. Yürüyüşün düz yerde olanı kolay, hafif gidilen istikamete eğim varsa biraz daha kolaydır. Bu kolaylığın sebebi, yürüme işini sağlayan daha fazla miktarda kasın devrede olması, bir de, çalışan kasların bu yükleri taşımaya alışkın olmasıdır. Yokuş çıkma ve inmelerde, vücudun yükü pek bu işlere alışkın olmayan kaslara bindirildiğinden zorlanma oluyor. Ayrıca, çıkarken yer çekiminden, inerken de, denge sağlanamadığından yorucu olması normal. Abartmadan, önceleri çok yavaş, kasları alıştırarak farklı eğimlerde, farklı pozisyonlarda Devamını oku “Kas Geliştirme” »

Gelen aramalar:

 • sıçramak
Processing your request, Please wait....

Kas Geliştirme, Ama Nasıl?

Kas Geliştirme, Ama Nasıl?

Tahtadan Adam Yapmak…

Tahtadan bir insan yapalım. Kollar ve bacaklar için ikişer ince tahtamız olsun. İrice bir tahtadan bir gövde, yuvarlak bir tahtadan da, bir kafa koyalım. Kafayı, kolları ve bacakları oynar bir şekilde bağlayalım. Şöyle karşıdan baktığınızda, hareket söz konusu olunca en önemli noktalar nereleridir diye düşünürsek, tartışmasız, gövdeye bağlanan beş nokta diyebiliriz. Yani boyun ve omuz – kalça bağlantıları. Şiddetle sağa sola salladığımız bu makette, ilk hasar görecek, kopma noktasına gelecek yerler malum, bağlantı noktaları. Kollara, dirsek ve bacaklara diz yapalım, yeniden uzun bir süre sallayalım Devamını oku “Kas Geliştirme, Ama Nasıl?” »

Gelen aramalar:

 • sırt kasları
 • bacak kasları
 • insan kasları
 • uyluk kasları
 • bel kasları
 • omuz kası
 • kas geliştirme
Processing your request, Please wait....

Yol Haritası

Düşünün, bir oyun oynanıyor, bir maç yapılıyor, ancak sporcuların ellerinde nasıl oynanacağına, rakibin yapmak istediklerinin nasıl engelleneceğine dair bir yol haritası yok. Koşacak güç de olsa, nereye koşulacağı kestirilemiyor. Rakibin de benzer eksiklerle sahaya çıkıyor olma ihtimali  var tabi. İş, biraz kolaylaşıyor böyle durumlarda. Takımlardan Devamını oku “Yol Haritası” »

Processing your request, Please wait....

Basketbol

Basketbol

Basketbol, futbol maçları büyük kitleler tarafından izleniyor. Çokça medyada da yer alıyor, sonuçları nedenleriyle birlikte tartışılıyor. Bu tip oyunlarda sporcuların maç esnasında görevleri oluyor. Bu görevlerin neler olduğunu, neler olması gerektiğini bir kenara yazarsak, bir anlamda antrenmanlarda  neyin çalışılması gerektiği ortaya çıkar. Sayı kaydetme, paslar, topla ilerlemeler ve rakibin bunları kolay yapmasını engellemeye çalışmak bu görevlerden bazılarıdır. Devamını oku “Basketbol” »

Gelen aramalar:

 • basketbol
 • basket
 • BASKETBOL PNG
Processing your request, Please wait....

FB – GS Cumhurbaşkanlığı Kupası Basketbol Maçı

FB – GS Cumhurbaşkanlığı Kupası Basketbol Maçı

FB: 20 – GS: 40 ve FB: 77 – GS: 63.

Biz ülke olarak basketbol severiz. Bu coğrafyanın insanlarından üst düzey basketbolcu çıkmıyor veya çok az ama bu spor dalını çok sevdiğimiz için, dışarıdan en iyileri getirip izliyoruz. Çünkü, FB’li yabancılar 77 – GS’lı yabancılar 63  görünüyor, yerlilerde ise, durum, 20 – 40.
Sadece skorerlere bakarak değerlendirme ölçü olmaz denilebilir ama yine de,  durumu algılarken yaklaşık bir fikir sahibi oluyor insan.
Bu durumu kabullenerek mi yolumuza devam edeceğiz, yoksa bu coğrafyanın insanından da, ÜST DÜZEY, HATTA ÇOK ÜST DÜZEY basketbolcular çıkabilir tezini mi savunacağız? Bizim kanaatimiz fazlasıyla potansiyelin olduğu doğrultusundadır. Bunun için  zeka baz alındığında, hiç de geri olunmadığı Devamını oku “FB – GS Cumhurbaşkanlığı Kupası Basketbol Maçı” »
Processing your request, Please wait....