Göz göre göre…!

Göz göre göre…!

Bazı sporcular aşırı tutkusundan, çoğu da gelirinden olmamak için sakatlıkları ile birlikte sürdürür aktif spor hayatını. Korunmak, yakalandıktan sonra kurtulmaya çalışmaktan daha kolay bugünkü konumuz olan -it lerden. Büyük ve çok kullanılan eklemlere dadanan, aşırı ve çok yüklemelerde kolay ortaya çıkan bu -it ler bazı sporcuları yakaladı mı bir türlü bırakmıyor. Konumuz, kasların kemiklere tutunduğu kirişlerde Devamını oku “Göz göre göre…!” »

Processing your request, Please wait....

Ossgood-schlatter’ den Korunabilir mi?

Ossgood-schlatter’ den Korunabilir mi?

Ossgood-schlatter, hızlı büyüme zamanlarında,özellikle erkek çocuklarda görülen, bacağın üst ön bölümünden gelip, dizin altındaki kemiğe tutunan kasın kirişinin hırpalanması olayıdır. Aynı şiddette yapılan egzersizler bir çocukta bu rahatsızlığa yol açıp, diğerinde aynı hırpalanmayı yapmayabilir. Bir başka deyişle, şu hareketi şu şiddette yaparsak bu rahatsızlığa yakalanırız diye bir kural yok. Rahatsızlığın oluşmasının birçok sebebi olabilir. Tutunma kirişinin, büyüklüğü, küçüklüğü, kemik uçlarının yumuşaklık oranı, kemikleşmenin yavaşlığı, kasların yeterince esneyip esnemediği, kasın yeterli uzun olup Devamını oku “Ossgood-schlatter’ den Korunabilir mi?” »

Processing your request, Please wait....

Egzersiz

Egzersiz

Egzersizlerle Artan Vücut Isısı:

Çok az iş kolunda yüksek düzeyde kas çalışmasına ihtiyaç olur. Ağır eşya taşımak zorunda olanlar, dalgıçlar, işlerinin bir bölümünde kaslarını yüksek düzeyde kullanmak, çalıştırmak zorunda kalırlar. Bunlar dışında, amatör ve profesyonel spor yapanlarda da büyük ölçüde yoğun kas çalışmasına ihtiyaç olur.

Kaslar, yoğunlaşan  çalışmalarla ısınır, bu ısı kaslardan kana geçer, doğal olarak da vücut ısısı da artar. Kasların ısısı aşırı zorlamalarla artarken, vücudun ısısını da yükselir. […] Devamını oku “Egzersiz” »

Processing your request, Please wait....

Düşmeyi Bilmek Yükselmeyi Bilmekten Daha Önemlidir -2

Düşmeyi Bilmek Yükselmeyi Bilmekten Daha Önemlidir -2

Futbolda da benzer durum aynen vardır. Basketbolda ise yine, sporcu kendi arkadaşından alacağı paslarda maksimum sıçrama için kolları en aşağıdan hızla yukarı doğru çekebilir. Ancak, beklenmedik yöne, beklenmedik şiddette sıçrama gerektiren durumlarda kolları önce en aşağıya alıp sonra yukarı çekebilecek zaman yoktur. Sıçrama eylemi çok az diz bükülmesi ve çok hızlı diz açılımıyla, diğer sıçrama kaslarının ani kasılması ile mümkün olabilecektir. Kollar dirseklerden bükülü, eller göğüs hizasında olmalıdır. Basketbolda rebound sıçramaları, voleybolda blok sıçramaları buna örnektir. Sporcu çalıştırılırken bu esaslara göre çalıştırılmalı,  her iki Devamını oku “Düşmeyi Bilmek Yükselmeyi Bilmekten Daha Önemlidir -2” »

Processing your request, Please wait....

Düşmeyi Bilmek Yükselmeyi Bilmekten Daha Önemlidir -1

Düşmeyi Bilmek Yükselmeyi Bilmekten Daha Önemlidir -1

Sıçrama söz konusu olan spor dallarında başta çalıştırıcılar hep daha çok sıçramanın peşindedir. Oysa, sıçranılan yerde yapılması gereken işin ve nasıl düşüleceğinin de hesabı yapılmalıdır. Daha açıkçası, bu birbirine bağlı üç aksiyonlu bir iştir. Öğretilirken, uygulanırken üçü birden düşünülmelidir.
Sırayla bu konuyu açmaya çalışalım. Söz konusu voleybolcu ise, topu karşı alana gönderen en son vuruş anlaşmalı olduğunda (kendi pasöründen veya diğer arkadaşlarından gelen top) kolları en aşağıdan yukarı doğru hızla çekerek maksimum sıçrama sağlanabilir. Devamını oku “Düşmeyi Bilmek Yükselmeyi Bilmekten Daha Önemlidir -1” »

Processing your request, Please wait....