Stres İştahı Arttırıyorsa

Stres İştahı Arttırıyorsa

Stres iştahı artırıyor, bu da kilo almaya neden oluyorsa, bunun önüne hem de yemeye devam ederek geçmek mümkün. Bazı yiyeceklerin yer değiştirmesi gibi, basit bir operasyonla başlayabiliriz bu işe. Stres, C vitamini atımını hızlandırdığı için, C vitamini içeren yiyeceklerden vazgeçemeyiz. Ancak, şeker oranı yüksek, portakal – mandalina yerine, maydanoz ve yeşil biber tercih edilebilir. Piyasada bulunan, askorbik asit tuzu da( C vit.) Devamını oku “Stres İştahı Arttırıyorsa” »

Processing your request, Please wait....

Ara Öğün Gerekli mi, Değil mi?

Ara Öğün Gerekli mi, Değil mi?

Yetişkin, biraz alışkanlık, biraz da, açlık bastırmak için ara öğün alıyor. Aslında ara öğünler biraz metabolizma hızını yükseltebilmek içindir. Metabolizma biraz hızlansın diye uğraşırken ayar kaçınca da, istenmeyen kilolar gündeme geliyor. Büyümekte olanlar için durum biraz farklı. Onlarda metabolizma hızı zaten çok yüksek. Ara öğünün alınmasının nedeni, büyümeyi, gelişmeyi desteklemek. Orada da, çocuğum büyüsün, gelişsin derken, Devamını oku “Ara Öğün Gerekli mi, Değil mi?” »

Processing your request, Please wait....

Beyazın da Beyazı Var

Beyazın da Beyazı Var

Son zamanlarda, kan şekerini ani yükselten yiyecekler konusu gündemden düşmüyor. Her organizmaya aynı biçimde etki etmese de, beyaz ekmek, patates, şeker ve şekerlemeler, meyve suları, kolalı içecekler, mısır tüketenlerde, besin alındığından kısa bir süre sonra, kan şekeri anormal yükseliyor, pankreasın salgıladığı insülin hormonu aracılığı ile, fazla şeker hücrelere yerleştiriliyor, bu da fazla olunca, hem fazla şeker yağa dönüşüyor, hem de aşırı çalışan pankreasın fonksiyonu bozulabiliyor, ya da, insülin artık görevini yapamaz duruma düşüyor. Çok ani yükselen kan şekerinin, süratle düşmesiyle de, yeniden acıkma hisseden insan, sürekli bir şeyler yeme gereği duyuyor. Devamını oku “Beyazın da Beyazı Var” »

Processing your request, Please wait....

Zayıflama Ama Nasıl?

Zayıflama Ama Nasıl?

Yürüyüş Yeterli mi?

İnsana yakın yeşil alanların azalması, yaşama ve beslenme şeklinin değişmesi vücudun istenmeyen şekilde yağlanmasına yol açıyor. Küçük bir azınlık aşırı kilolarından şikayetçi değil. Büyük bir bölüm, kilonun zararını kabul etse de, ya tam anlamıyla neler yapılacağı bilemiyor, ya  iş biçiminin uygun olmadığı, ya da, zamanın yetmezliğini öne sürüyor. Bazıları ise, yaşam biçimine sporu ilave ederek sorununu Devamını oku “Zayıflama Ama Nasıl?” »

Processing your request, Please wait....

Sağlıklı Beslenme ve Spor

Sağlıklı Beslenme ve Spor

Patlıcana Yapılan Büyük Haksızlık…

 Kalori değeri düşük, yok denecek kadar da protein içeriyor, o halde patlıcan boşuna tüketiliyor diyenler var. Hele de yağda kızartılıyorsa süngerimsi özelliğinden dolayı çok da yağ emiyor, fazla yanmış yağın da tüketilmesine neden oluyor.   Biz bu görüşlere katılmıyoruz. Biraz araştırınca bu neredeyse sihirli sayılacak bitkinin bir sürü faydalı işe yaradığını öğrendik. Tansiyonu düşürdüğü için, sakinleştirici özelliğinin yanı sıra çarpıntıyı da engelliyor. Böbrek sıkıntıları için, karaciğer için, kansızlık için ilaç gibi. Kilo vermeye bile yardımcı. Krem yap, yaraya sür, iyi geliyor. A, C, B vitaminleri içeriyor. Demir ve fosfat bile var. Çok güçlü Devamını oku “Sağlıklı Beslenme ve Spor” »
Processing your request, Please wait....

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi

Daha Fazla Gelişmek Uzamak Mümkün mü?

Gelişmekte olan çocuklarda, kaslardaki proteinlerin daha iyi kullanımı için, LÖSİN aminoasitlerinin önemli rolü var. Tahıllarda, baklagillerde, süt ürünlerinde bulunuyor. Tahılla beslenen tavukların yumurtaları da daha değerlidir doğal olarak. Ayrıca, kahvaltılarda zengin karbonhidratlı besinlerden daha çok, yumurta, az yağlı süt ve et tüketenlerin vücut yağları da kolay kullanılıyor ve azalıyor. Özellikle, hızlı büyüme zamanlarında, kahvaltılarda, Devamını oku “Çocuk Gelişimi” »

Processing your request, Please wait....