Çocuk ve Spor

Çocuğun büyümesini beklemek

Öncelikle, sporcu adayının ilk zamanlarda yapması gereken sportif etkinlikleri yazmak isterdim ama, ”yukarıda” büyük sorunlar ve eksikler var kanaatiyle değişik bir yazı yazma gereği hissettim.
Genç nüfus olarak her yaş gurubunda milyonun üzerinde insanı olan bir ülkede yukarıya sporcu taşınması kolay olmalı. Özellikle futbolda yukarıya yeterince sporcu çıkartılamıyorsa, uygulanan sistemde değişiklik yapmak veya sistemi komple değiştirmek gerekir.

0-12 yaş arası yapılması gerekenlere çokça değineceğim için şimdilik şu 12 yaş sonrasından birinci lige doğru biraz gidelim… Mahallede, okulda, kulüpte bir heves bu işe başlanır. Mahalledekini lider vasıflı bir diğer eğlenen yönetir de, okul ve kulüpte bu işler daha alımlı çalımlıdır. Forma bir giyildi mi hayal kurmalar başlar. Çocuğun ve ailesinin kurduğu hayallere okuldaki veya kulüpteki çalıştıran bir türlü yetişemez. ”Neyi ne kadar yapmak” konusu hep çalıştıranın canını sıkar. Genelde çalıştırmayı üstlenmek yeterli görülür. Çalıştıran artık bir duayendir, aleni hiç kimseye bilgi danışamaz. İnternet aracılığı ile aslı hiçbir zaman anlaşılmayan yuvarlatılmış bilgiler edinilir, uygulamada bir türlü istenilenler olmaz,bir türlü hayal edilen sonuçlara ulaşılamaz.. Ama katılımın çok geniş olması, bazen adayların sağda solda verdikleri ekstra mesailer herkesi kurtarır. Yukarıya belli bir miktar aday taşınır, ama kalite genelde düşüktür. Nüfus, insan özellikleri ve ihtiyaca göre yukarıya taşınan sayı komik denecek kadar azdır.

Ergenlik öncesi ve sonrası yaş guruplarında, hangi çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiği çok önemli değil gibidir. Bir de yarışmalar erken yaşta başlatılmışsa; yandı ileride üstün fizikli olabilecekler… Ergenliğe biraz geç gireceklerin işi de hiç kolay değil. ”Boy var ama…”..çokça duyarız…Uzun kemikli, uzun kaslı o yaştaki çocuğun aksiyonları, futbolun gerektirdiği gibi olabilir mi? Avrupa Futbol Birliği de ”müthiş bir buluş yapıp” akademi ligini icat edince, zaten doğru dürüst antrenman yaptırmayan çalıştırıcının işini kolaylaştırdı. Hep aynı kısır şeyleri yapıp asıl işi maçların büyüleyici havasına bırakmak yaygın moda oldu. Bir-iki tur koşu, üç dakika açma-germe, uzunca 5’e-2′ ler, biraz da çift kale.
Oniki yaş öncesine dönmeden önce yukarıdaki konuya değin tek bir fikrimi söylemek istiyorum: beş yıllık çok ciddi planlamalarla U17 milli takımından aynı ayar, hatta daha kaliteli en az on tane daha takım yapılabilir.

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi

Gelen aramalar:

  • çocuk ve spor
  • дети и спорт
  • cocuk gelişimi
  • çocuk spor
  • sporcu çocuk
  • sporcu ÇOCUKLAR
  • spor çocuk
Processing your request, Please wait....

Yorum

  1. MELİKE

    ya arkadaşlar ßana spor ve çocukla ilgili şiir ßulun LÜTFEN!!!!!

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir