Doping

Milyonlarca insan, başkalarının hak ettiklerini almaya çalışanları alkışladı. Kandırıldılar yani. Alkışlar geri alınamaz ama, bu ve benzeri olaylara hayır diyebilecek şekilde kamuoyu oluşturulmasına yardımcı olunabilir. ” SPORDA HAKSIZ KAZANCA HAYIR” sloganı etrafında birleşilebilir, haksız kazanca, haksız başarıya sebep olanlar bu işlerin başından pekala uzaklaştırılabilir.

Doping” yapmak” çok ciddi bir insanlık suçu sayılıyor. Yaptırımlar da, cezalar da o denli ağır. Hem insana, insanlığa karşı işlenmiş bir suç sayılıyor, hem de haksız kazanç, hileli kazanç olarak değerlendiriliyor. Görüldüğü gibi, kazanılmış her şey de geri isteniyor.

doping

Yarışma sporlarında doping ile birlikte başka haksız kazanç yollarını da deneyenler var. Merkezi denetimlerin olmayışı, ilgili yasaların uygulanmayışı, ya da yeterli yasa olmayışı bazı haksız sayılabilecek kazançlara neden olabiliyor. Özellikle yaş guruplarında yapılan karşılaşmalarda, yaşı küçültülmüş bir sürü sporcu var ve bunlar milli takımlara kadar yükselebiliyor.

Yasaklanmalı, yapanlar hakkında mutlaka ciddi, caydırıcı cezalar uygulanmalıdır. Şöhretli spor kulübü temsilcilerinin, başka yetiştiricilerin çok küçük yaşlardaki sporcu adaylarını almaya çalışmaları da, bir başka haksız rekabet yoludur. Mütevazi spor kulüplerinin altyapı çalışmalarını tersine destekleyebilecek adımlar atılmalıdır.

Processing your request, Please wait....

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir