Eğitim Öğretim

Okullar neden kurulur ?  Ülkeler, eğitim öğretim işlerini neye göre, nasıl planlıyor? İşleyişten birinci derecede sorumlular kimler olmalıdır? Dünyada bu konunun iyileri ne yapıyorlar?… Bu sorulara kısmen de olsa cevaplar bularak, yapılmayanları işaret etmeye çalışalım.

   Ülkeler, genel olarak hem kendi birikimlerini kullanarak, hem de iyi kabul ettiği modelleri  inceleyerek kendi sistemlerini kurarlar. Birikimi olmayanlardan bazıları, dışarıdan uygulamaları olduğu gibi almışlardır. Özgür olmayan geri kalmış ülkelerden bazıları da, kendilerine dayatılan eğitim öğretim sistemlerini uygulamak durumunda kalmışlardır. Bu konuda, dünyanın en iyilerinin ortak özelliği, asıl uygulayıcının (öğretmenin) çok donanımlı olması ve sorumluluğunun da yüksek tutulmasıdır. Ayrıca, yöneticisi az, uygulayıcısı fazla olan toplumlarda da başarı oranı yükselmektedir. Başarıdan primlendirilen de doğal olarak uygulayıcılar olmaktadır.
egitim
   Eğitim öğretim konusunun ülkeye göre değişebileceği, ülkelerin ihtiyaçlarının farklı olduğu iddiaları da itibar görmemelidir. Ülkelerin ihtiyaçlarının ne olabileceği de bilimsel olarak çerçevelenmiştir. Kişilere göre ihtiyaç olamaz. Eğitim öğretimin dili evrenseldir. Kendi sistemleri sürekli sorgulanan, dünyanın iyilerini de model almayan, en azından incelemeyi denemeyenler, bu konularda kronik rahatsızlığa yakalanmışlar demektir. İlk iş olarak, başarısızlığa neden olan anlayışın hızla bu işin dışına çıkması, eğitim öğretimin, dünya gerçekleri ve ülke ihtiyaçlarına göre yeniden planlanması gerçekleştirilmelidir.
Processing your request, Please wait....

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir