Olimpiyat

Olimpiyatlarda başarılı olabilmek ve bu başarının devamı için nereden ne şekilde başlanması gerekir? Bu soruya farklı cevaplar verilebilir. Verilecek cevaplar farklı olabilir ve  her bir cevap mantıklı da görülebilir. Tehlikeli ve aldatıcı olan da budur zaten. Birçok iyi gibi görünen fikirlerin çoğu zaman uygulama alanı yoktur.  Benim de, bir spor ilgileneni olarak fikirlerim var. Benim sunacaklarım, daha çok neyin peşinden gitmemek gerektiğiyle ilgili.

   Sportif çalışmalar için birinci en önemli ortam, çocuğun eğitim-öğretim amaçlı geldiği okuldur. Burada daha önce etüdü yapılmış, doğruluğu şüphe götürmeyen ilk çalışmalar başlatılmalıdır. Yaşa uygun çalışmalar kitaplaştırılmalı, kişisel inisiyatif kullanımının önüne geçilmelidir. Kim olursa olsun, fikrini uygulamalar kitaplaştırılırken söylemelidir. Okula göre, yöneticilik kariyerine göre, siyasi ağırlığa göre bu programlar hiçbir şekilde değişmemelidir. Ara kontroller de kitaplaştırılmalı, canı isteyen, canı istediği zaman kontrol yapamamalıdır. Kontroller mutlaka uygulayıcılar tarafından yapılıp rapor haline getirilmelidir. Böylece, uygulama kendiliğinden denetime açılmış olur.
   Bugün, bu yaşlarda planlı neler yapılıyor, ya da, ne yapılmıyor, bir şey söylemek çok zor. En kötüsü,  biraz araştırınca aslında planlı hiçbir şeyin yapılmadığının farkına varılma ihtimali. Bu yaşlarda başlatılacak planlı çalışmalar, gelecek yaşlarda yapılacak planlamalar için itici olacaktır.
  Neler yazılabilir, neler yapılabilir daha sonraki yazılarımda değinmeye çalışacağım.
olimpiyatlar
Processing your request, Please wait....

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir