Olimpiyat 2

Bizden olimpiyat sporcusu çıkmaz !!!

” Biz bu konularda yetenekli değiliz”, Futbolu balkan kökenliler daha iyi oynar”, ”Basketbol esmer tenlilerin oyunudur”,  ”Bu Avustralya’lılar doğuştan yüzücü”…

Bu, garip, çalışmayı değerli bulmayan anlayış ne yazık ki en üstteki yöneticilerde de var. Ve bu anlayış, işi çok zorlaştırıyor, planlı çalışmaların önünü kesiyor.

    En çarpıcı örneği futbolda yaşıyoruz. Seçtiğimiz federasyon, yetmiş beş milyonu aşkın nüfusu olan ülkede dünya ile yarışabilecek kalitede, (ya da, yeterli sayıda) futbolcu olmadığı kanaati ile hareket ediyor. Ve bütün ülke bu çarpık anlayışın peşinde sürükleniyor. Gözümüz dışarılarda, özellikle milli takımlar için artık altyapılara bile başka ülkelerden futbolcu arıyoruz. Bu iş için maaşlı memurlar bile var. Atletin, masa tenisçinin, haltercinin milli yarışmacılarını dışarılardan getirmeyi iş edindik.
olimpiyat
   Bu işlerin doğru seyredebilmesi için sarılınması gereken anahtar kelime, SABIR dır. Eğer, spor alanında dünya çapında başarılı yarışmacılar isteniyorsa,  eğitim-öğretim programları, sağlıklı birey ve potansiyel başarılı sporcu yetiştirebilecek şekilde planlanmalıdır. Nereden ve nasıl başlamalı sorusunun yegane cevabı budur. Ve bu iş de devleti yönetenlerin, planlamaları yapanların işidir. Altı – onbir yaş aralığında, olimpiyatlarda başarılı olabilecek sporcu adayları günün en azından bir kısmını planlanmış sportif egzersizler yaparak geçirmelidir. Bu olmadan olimpiyatlarda gerçekten başarılı olabilmek asla mümkün değildir. Başlangıç olarak, okulların bu çalışmaların olabileceği şekilde olabildiğince yeniden dizayn edilmesi, yeni yapılacak okulların kesinlikle bu amaca hizmet verebilecek şekilde planlanması gerekiyor.
Processing your request, Please wait....

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir