Olimpiyat 4

Daha önce söylediklerimiz, daha iyisi düşünülmedikçe bu işin olmazsa olmazıdır. Kısaca, okul olmadan, okullarda planlı sportif çalışmalar olmadan evrensel alanda başarılı olabilecek sporcuların yetişemeyeceğini kabul etmek gerekir. Daha açık olarak, ders planları bu gerçeğe göre hazırlanmalıdır. Yeni şeyler keşfetmeye de ihtiyaç yok. Artık daha fazla sayıda dünya ülkesi benzeri uygulamalar yapıyor. Araştırmak yetiyor. En kolay ulaşılabilen  AR-GE konularından biri olur bu. Belki, bir yerlere gitmeden de çok şey yapılabilir.

   Eğitim kurumlarında, merkezi planlamalarla standartları olan ve yürütülebilir  işler yapılmalıdır. Belli branşlarında sağdan soldan birkaç elit sporcu öğrenci toplayarak, reklam yapılmasının önüne geçilmelidir.  Her çalıştırıcının, her okulun kendi kafasına göre iş yapması, sürekli gelişmenin önünü tıkar, onlar durunca sistem çöker.
   Yarışmalar, spor çalışanlarının kendilerini en iyi denetleyebileceği alandır. Böylece, otodenetim de kendiliğinden olabiliyor. Binlerce mevcudu olup da, yarışmalara katılmayan okullar için hiçbir yaptırım yok. Bu yolla, sağlıklı nesil ve dünya çapında yarışabilecek sporcu yetiştirebilmek imkansız gibi. Merkezden idare edilmedikçe, okullar, özellikle özel okulların keyiflerine göre  uygulamalar yapmalarının önüne geçilemez.
sporcu-olimpiyat
   Bu görüşlere verilecek değerle okullardaki aranan yönetici profili de hayli değişecektir.
   Olayın doğrudan ilk muhatabı, en küçük topluluk olan çocuğun ailesidir. Oluşum ailede başlamalı da, aileye şunları yapacaksın diye bir dayatma olamaz. Devleti yönetenlerin usulleri vardır, ailenin en doğrusunu yababilmesine ışık tutabilecek. Bu işte en büyük aracı medya. Medyanın aileye neyi önerdiğini bir bakışta anlamak mümkün. Proğram isimlerine, içeriklerine bakınca hemen anlaşılır. ancak bununla bir yere varmak biraz zor.
   Aileye, ” çocuğunuzun, bugünkü uygulamalarla evrensel değerde bir sporcu olabilme ihtimali ne kadardır?” sorusunu sorabilecek cesareti göstermek lazım. Çoğunluk bu soruya olumlu cevap veriyorsa yapılmakta olanlar doğru, aksi halde yapılanlar en azından yetersiz demektir.
Processing your request, Please wait....

Yorum

  1. ozlem albayrak

    CANIM HOCAM ,SEN VE SENİN GİBİ İNSANLAR TEPELERDE OLAMADIKLARI SÜRECE BU İŞLER HİÇ DEĞİŞMEYECEK….BAKANA BAK 🙂 BAKAN DEĞİL YALAKA ….NE DEYELİM HOCAM SÖZ BİLE KURUDU 🙁

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir