Spor Yapmak veya Yapmamak.

Yapmayı hiç sevmeyenin de hayatında biraz spor vardır.

Yürümek, uzanmak, eğilmek, tırmanmak… bunları biraz hızlı, biraz fazla yapınca spor başladı demektir. Bunları yaparken birini, birilerini geçmek söz konusu ise iş yarışmaya dönüşüyor. Yapılan yarışmaya kuralları da ekledik mi başkaları tarafından bu kapışma izlenebilir oluyor. Sporun her dozda olanı çeşitli amaçlar için yapılıyor da, daha çok ilgi çeken, çok konuşulan yarışma sporları elbette.

Spor konusunda yazmaya bir büyük tehlikeden insanları haberdar ederek başlamak istiyorum.Diğer canlılarla birlikte insanlarında yaşam alanları her geçen gün daralıyor. İnsanlar yardımcı olmazsa diğer canlılar bu şanssız gidişe direnemez ama insanların kendileri için yapabilecekleri çok şey var. Yaşam kalitesini arttıran hareketlilikte sonradan telafi oldukça zor, bazen imkansızdır. Başlangıçta insanlar çocukları için hareketliliği sağlayarak ileride oluşabilecek bir sürü şanssızlığın önüne geçebilirler. Özellikle büyük şehirlerde ”alan=çok para ” gerçeği insan hareketini kısıtlayacak bir sürü yanlışlara sebep oluyor. Bu konuda çoğu zaman insan kendi sorununu kendi çözmek zorunda kalıyor, veya kendi çözmelidir diyebiliriz.
Bazı önerilerim var, dostlarımla, diğer insanlarla paylaşmak istiyorum. İnsan vücudunda günlük rutin işlerde kendiliğinden çalışan kas gurupları olduğu gibi ayrıca çalıştırılması gereken kaslarda var. Özellikle çok oynar olmayan bu kaslar yaşamanın gittikçe makineleşmesi ile daha da hareketsiz kalıp omurga sütunu etrafında erken yaşlarda bile çok büyük sıkıntılara yol açmaktadır.

Ne yapmalı ? Bu soruya şimdilik genel bir cevap verelim. Ayrıntılara takip edecek yazı denemelerimizde girmeye çalışırız. Yapılması önerilenleri mutlaka yazınız ve ne zamana kadar devam edileceğini belirtiniz. Yapılanların olumlu değişikliklere yol açıp açmadığını kontrol ediniz. Aletle, ağırlıkla çalışmadan önce uzunca bir süre kendi vücut ağırlığınız ile denemeler yapınız. Sakatlanmalarda, kas ve doku yaralanmalarında çalışmayı durdurunuz. Yara zorlayarak iyi olmaz. Prensip olarak kasları çalıştırabilmek için önce yaranın iyileşmesi gerekiyor…

Spor ve Yaşam

Spor ve Yaşam

Spor Yapmak

Spor Yapmak

Spor

Spor

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam

Beden Eğitimi

Beden Eğitimi

Gelen aramalar:

  • spor yapmak
  • spor yapmanın faydaları
  • spor
  • sporun faydaları
  • spor hareketleri
  • SPOR RESİMLERİ
Processing your request, Please wait....

Trackbacks/Pingbacks

  1. Spor Salonları | HEMEN SPOR - [...] başka işlerde çalışmalarına razı olduk. Bu şartlar içinde yetişen insanlar için spor yapma isteği oluşturmak imkansız gibi. Ancak çok…

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir