Bahar Yorgunluğu

Bahar Yorgunluğuna Dikkat

Özellikle bina ve insan yoğunluğunun olduğu alanlardaki elektrik yükünün insan vücuduna yayılması, ısınan havayla birlikte su kaybıyla damarların büzüşmesi, bahar yorgunluğuna yol açıyor.
Ne yaparsak bundan çok fazla etkilenmeyiz? Buna en kestirme yoldan cevap vermeye çalışacağım…

Kaybedilen su ile birlikte birtakım minerallerin de kaybedilmesi söz konusudur. Kayıplara neden olan yaşanılan mekanları, tümüyle değiştirebilmek pek mümkün değildir. Zaman zaman elektrik yükünün az olabileceği alanlarda yürüyüş ve değişik sporlar yaparak kısmen de olsa kendimizi koruyabiliriz. Asıl yapabileceğimiz beslenme biçimimizi değiştirmek olmalıdır. Doğal olarak alınan su miktarının 2- 3 litrelere çıkartılması öncelikle gerekecektir. Suyu, gün içinde azar azar 10- 15 defada almak doğrudur. Suyun yerini diğer sıvılar tam anlamıyla alamaz. Damarlardaki büzüşme için, düşük dozlarda, günün belli zamanlarında sportif egzersizler yapmak bahar yorgunluğunun daha az hissedilmesine yardımcı olacaktır. Bu egzersizleri, insanların ve binaların, sanayinin yoğun olmadığı yerlerde yapmak daha yararlıdır. Geriye bol bol sebze tüketmek, aşırı yağlı, soslu, salçalı yemekleri, kolalı- asitli içecekleri biraz azaltmak kalıyor.

bahar yorgunluğu

bahar yorgunluğu

 

Processing your request, Please wait....

4 Yorum

  1. çok teşekkürler sizden canlı olarak dinlediğimiz bu önerileriniz hayatımızın bir parçası oldu.

  2. teşekkür ederiz zıplamayı kuvventlendirmem için ne yapmam lazım

    • teşekkür ederiz zıplamayı kuvventlendirmem için ne yapmam lazım cok onemli basketbolcuyum 17 yasındayım

    • Sıçrama, vücudun büyük bölümünün kaslarının koordineli olarak iştirak ettiği bir harekettir. Birçok spor dalında farklı biçimlerde fazla sıçrama gerekmektedir. Basketbolcular için önerebileceğim ideal sıçrama çalışmaları, önce, herhangi bir ağırlık kullanmadan birden fazla aksiyonun sonlarında ellerle iş yapılanlarıdır. Sıçrayıp, elle birşeye değme, yüksekteki objenin yerini değiştirme gibi… Oyunun karekteri gereği bunlar belli bir hızda yapılmalıdır. Sıçramanın doğru yapıldığına kanaat getirdikten sonra, ağırlıklarla maksimum kas gurubunun devreye sokulduğu çalışmalar yapılmalıdır, (sırt, karın, yan karın, omuz-kol, kasık.. gibi).Yalnızca bacak kaslarına yönelik ağırlık çalışmalarını veya ardarda defalarca sıçrayarak yapılan çalışmaları önermemekteyim.

Yorumu Onayla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir